Cele leczenia ortodontycznego

Jednym z nadrzędnych celów leczenia ortodontycznego jest nie tylko poprawa wyglądu estetycznego, ale przede wszystkim polepszenie stanu zdrowia jamy ustnej poprzez korygowanie nieprawidłowości w ustawieniu zębów, które mogą być przyczyną powstania poważnych chorób zębów i dziąseł.

Wśród przyczyn  nieprawidłowego ustawienia zębów można wyróżnić czynniki nabyte i dziedziczne. Dziedziczna dysproporcja między wielkością szczęk powoduje niejednokrotnie konieczność prowadzenia skojarzonego leczenia ortodontyczno – chirurgicznego. Wady zgryzu powodują także braki zawiązków zębów stałych. Zarówno wrodzone braki zębów jak i nabyte, są przyczyną przemieszczeń zębów sąsiadujących z luką. Takie nieprawidłowe przemieszczenia stwarzają  trudności w protetycznej odbudowie utraconych zębów.

***

Wstęp do terapii protetycznej - najmłodsi pacjenci

Właściwa opieka nad uzębieniem najmłodszych pacjentów może uchronić niejedno dziecko przed koniecznością długiego leczenia ortodontycznego. Należy zatem przypominać pociechom jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, zapobiega ona bowiem przedwczesnej utracie zębów mlecznych oraz próchnicy świeżo wyrżniętych zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych powoduje niewłaściwe przesunięcia pozostałych zębów. Zaczynają one zajmować przestrzeń tym zębom, które nie zdążyły jeszcze wyrosnąć. Również zbyt długie utrzymywanie mleczaków może spowodować iż ząb stały wyrośnie w nieprawidłowej pozycji lub spowoduje zatrzymanie jego wyrzynania.

Nie istnieje najlepszy wiek, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Plan korekty nieprawidłowości jest inny dla każdego pacjenta. Dokładna obserwacja uzębienia mieszanego (obejmuje okres od 6 do 12 r. ż. ) jest bardzo ważna gdyż w tym okresie mogą zaistnieć problemy wywołujące przyszłe wady zgryzu.

Czas leczenia również zależy od indywidualnego przypadku, gdyż każdy odmiennie reaguje na zastosowaną terapię.

Należy pamiętać o tym, iż ortodoncja nie narzuca ram wiekowych dla efektywnej korekty stanu uzębienia! Leczenie ortodontyczne często jest wstępem do dalszej terapii protetycznej bądź chirurgicznej, o czym należy pamiętać zwłaszcza w starszym wieku.

Dwa słowa o leczeniu aparatem ICOGNITO

Aparat INCOGNITO to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w ortodoncji. Jest to stały aparat językowy, który dzięki zamkom mocującym umieszczonym po wewnętrznej stronie zęba jest zupełnie niewidoczny.

Warto zauważyć, iż takie umieszczenie zamków jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla szkliwa zębowego, które właśnie od strony wewnętrznej jest o wiele bardziej odporne na odwapnienie. Komfort użytkowania zapewnia indywidualny projekt i wykonanie aparatu wzorowane na stanie uzębienia pacjenta.

Zdecydowaną zaletą Aparatu INCOGNITO jest to, iż może być stosowany u osób w każdym wieku. Najczęściej na tą metodę leczenia decydują się osoby, które z przyczyn zawodowych lub estetycznych nie chcą widocznych zamków na zębach. Aparat ten umożliwia leczenie każdego rodzaju wad zgryzu.

Przygotowanie aparatu trwa ok. 6-8 tygodni od chwili pobrania wyników i przesłania ich do laboratorium w Bad Essen w Niemczech.

Szyny Clear Aligner

Innowacyjna terapia ortodontyczna pozwala na korektę wad zgryzu przy pomocy bezpiecznych, ruchomych, przezroczystych szyn, które z powodzeniem można zastosować w większości przypadków klinicznych zamiast tradycyjnych aparatów.

Szyny są niewidoczne dla osób postronnych, co zdecydowanie poprawia komfort leczenia. Nakładki można ściągać w dowolnym momencie, np. podczas jedzenia, a do ich czyszczenia wystarczy jedynie szczoteczka i odrobina pasty.

Terapia za pomocą szyn Clear Aligner  jest bezbolesna oraz nieinwazyjna. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów szyny nie uczulają jak również nie powodują zaburzeń mowy. Najefektywniejsze rezultaty daje noszenie Szyn Clear Aligner przez 20h na dobę.

W razie pytań lub wątpliwości nasz wykwalifikowany personel służy radom i wieloletnim doświadczeniem. Im wcześniej podejmą Państwo decyzję o leczeniu ortodontycznym tym szybciej będzie można cieszyć pięknym uśmiechem.

Ruchy zębów sterowane chirurgicznie czyli korykotomia

Kortykotomia to nowoczesna metoda polegająca na przemieszczeniu zębów po nacięciu chirurgicznym kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Zabieg ten w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia resorpcji  przyzębia, jak również pozwala skrócić czas leczenia ortodontycznego o ponad połowę!

Gabinet ortodontyczny posiada certyfikat techniki ligwalnej (językowej) w systemie INCOGNITO.