09wrz
By: golarz.pl Wł.: 9 września 2020 In: Aktualności z gabinetu Comments: 0

Pierwsza wizyta u ortodonty bywa dla wielu osób powodem do lęku lub stresu i kojarzy się z trudnym doświadczeniem. Często utożsamiamy ją z wizytą u stomatologa, gdzie sama kontrola powoduje niepokój i wymaga przełamania barier, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wizyta jest nieinwazyjna i bezbolesna. Dlatego pomożemy Państwu prawidłowo przygotować się do pierwszego spotkania z lekarzem ortodontą i pokażemy jak wygląda konsultacja.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta to nic innego jak ustalenie planu leczenia. Lekarz ortodonta zbiera wywiad, następuje badanie jamy ustnej, zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych wraz z oceną zdjęcia pantomograficznego (OPG). Bardzo istotnym elementem jest określenie przyczyny wad zgryzu, szczególnie u najmłodszych pacjentów, dlatego duża uwaga jest zwracana jak pacjent mówi i jakie ma nawyki. Każdy przypadek jest inny, dlatego plan leczenia dobierany jest bardzo indywidualnie i oceniany całościowo. Skorygowanie wady zgryzu może wiązać się z wyeliminowaniem m.in. wad postawy, a nawet modyfikacją w obrębie diety.

Gdy już wiesz, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty, pozostaje tylko prawidłowo się do niej przygotować. Jak to zrobić?

Aparat stały zakładamy na zdrowych zębach

Przed udaniem się na wizytę do ortodonty zalecane jest wyleczenie wszystkich zębów (próchnicy i ubytków). Pomoże to w jak najszybszym założeniu aparatu ortodontycznego i odraczanie w czasie tego terminu nie będzie konieczne. Jeśli jednak jest to nie możliwe (rozpoczęte leczenia kanałowe) nie jest to przeszkoda do odbycia konsultacji, jednak pamiętaj założenie aparatu możliwe jest tylko przy zdrowych i wyleczonych zębach. Podstawą jest również dbanie o higienę. Dla większości jest to oczywiste, jednak pragniemy przypomnieć, że dokładne umycie zębów bezpośrednio przed wizytą jest zalecane nie tylko ze względu na walory estetyczne. Higiena jamy ustnej pomaga lekarzowi nie tylko sprawnie, ale również prawidłowo przeprowadzić badanie diagnostyczne.

  • Przed wejściem do gabinetu należy wypełnić ankietę osobową, dlatego należy pamiętać, aby mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL pacjenta, dane kontaktowe oraz dokumentację medyczną w razie przebytych chorób, informację o operacjach, zabiegach czy przyjmowanych lekach.
  • Do pierwszej wizyty potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne (OPG), które ważne jest około roku Jeśli pacjent posiada takie zdjęcie powinien je ze sobą zabrać, aby nie było potrzeby wykonywania nowego. Również jeśli pacjent dysponuje jakiekolwiek badania związane z leczeniem chorób jamy ustnej tj. tomografia 3D czy zdjęcia rentgenowskie punktowe bądź cefalometryczne warto przedstawić je doktor .
  • Pantomogram to badanie radiologiczne, podczas którego powstaje zdjęcie panoramiczne szczęki i żuchwy. Dzięki niemu lekarz ortodonta może dokładnie przyjrzeć się budowie naszych szczęk i łuków zębowych oraz wykryć nieprawidłowości, aby lepiej dobrać metodę leczenia.

Na wizytę u ortodonty umawiają się pacjenci z konkretnym powodem. Ważne, aby sprecyzowali problem oraz swoje oczekiwania. Najczęstszymi motywami, z którymi pacjenci udają się na konsultację są:

  • niewłaściwe ułożenie zębów m.in. przez stłoczenia lub szpary,
  • zaciskanie zębów lub zgrzytanie,
  • starte zęby,
  • bóle w stawie skroniowo-żuchwowym
  • wady wymowy,
  • nieprawidłowy zgryz,
  • planowane leczenie protetyczne,
  • skierowanie od innego lekarza.

Gdy plan leczenia zostanie ustalony i pacjent zdecyduje się na podjęcie leczenia zostanie skierowany na pobranie miary pod aparat, czyli skan wewnątrzustny i może zacząć przygodę z ortodoncją.

Nie zwlekaj – zacznij leczenie ortodontyczne jak najwcześniej! Leczenie ortodontyczne u dzieci oraz nastolatków przebiega o wiele łatwiej niż u dorosłych.

Już wiesz jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty i czego się spodziewać. Teraz przyszedł czas, aby pozbyć się kompleksów, cieszyć pięknym uśmiechem, zdrowymi, prostymi zębami oraz zyskać lepsze samopoczucie i my Ci w tym pomożemy!

Umów się na konsultację!