TECHNIKA ORTODONTYCZNA CAD

Istnieje wiele metod ortodontycznych, m.in. bardziej klasyczne, biorące pod uwagę ekstrakcję (usuwanie) zębów w przypadku znacznych stłoczeń lub nowoczesne techniki starające się odtworzyć miejsce na ciasno ustawione zęby, poprzez rozwój łuków zębowych. Do takich technik zaliczamy metodę CAD – Coordinated Arch Development, czyli Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków. Powoduje ona ustawienie zębów w przestrzeni neutralnej, gdzie równoważą się siły mięśni języka, warg oraz policzków.

Zadanie CAD

Jak sama nazwa wskazuje, technika CAD ma za zadanie rozbudować łuki i przemieścić wszystkie zęby, dzięki czemu zyskujemy pełniejszy oraz ładniejszy uśmiech. Czas leczenia tymi aparatami jest zależny od przypadku i trwa około 12-18 miesięcy, następnie zakładany jest aparat stały. Wykorzystując technikę CAD w leczeniu ortodontycznym stosuje się m.in. aparaty: aparat Lip Bumper, dystalizator Greenfielda GMD lub łuk podniebienny TPA (transpalatal arch). Technika CAD została stworzona przez dr Raphael L. Greenfield D.DS. M.Sc.D z USA. Opierając się na kilkudziesięciu latach doświadczeń w zawodzie ortodonty oraz dziesiątek tysięcy wyleczonych pacjentów.

CAD dostępne w naszym gabinecie

W Polsce ta metoda nadal jest nowością, jednak istnieje grupa ortodontów, którzy stosują już technikę CAD w swojej praktyce. Nasz Gabinet w swojej praktyce prowadzi leczenie ortodontyczne stosując technikę CAD zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.