Zdjęcie rentgenowskie pozwala na ocenę stanu kości twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok szczękowych zębów i przyzębia. Umożliwia wykrycie wczesnych ognisk próchnicy, obecności zębów zatrzymanych, zmian zapalnych zlokalizowanych przy wierzchołkach korzeni, ropni, torbieli i zmian nowotworowych. RTG pantomograficzne umożliwia obserwację stopnia mineralizacji zębów, nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, umiejscowienie zębów zatrzymanych. Ze względu na fakt, że zdjęcia te uwidaczniają wszystkie zęby, są bardzo przydatne przy planowaniu leczenia ortodontycznego, implantologicznego czy też protetycznego.
Wykorzystane do badań czaszki i kości twarzy. Pozwala na planowanie leczenia ortodontycznego i skojarznego leczenia ortodontyczno-chirurgicznego
Dzięki tomografii komputerowej możliwe jest precyzyjne określenie położenia i kształtu zębów zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych, zwłaszcza w przypadkach kiedy obrazowanie innymi metodami radiologicznymi nie jest wystarczające do zaplanowania leczenia.
Dane z badania przesyłane są do oprogramowania komputerowego umożliwiającego wirtualne planowanie przesunięć zębowych oraz wykonanie specjalnych szyn za pomocą których staje się możliwe bardzo dokładne naklejenie zamków na powierzchni zębów. Tomografia komputerowa pozwala na precyzyjną ocenę obszarów kostnych, stawów skroniowo-żuchwowych w tym ocenę kształtu powierzchni stawowych, szerokości szpary stawowej, ruchomości głowy żuchwy w zwarciu i rozwarciu.
Badanie nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Nie ma wobec tego konieczności wykonywania wcześniejszych badań.
Tak, nowoczesne aparaty rentgenowskie nie zagrażają zdrowiu badanych, a w razie konieczności mogą być wykonywane wielokrotnie. Wiek również nie jest przeszkodą. Badanie jednak nie jest przeprowadzane u kobiet w ciąży.
Informacja o ciąży oraz wcześniejszym badaniu radiologicznym.
Zgodnie z wcześniejszym punktem nie. Ciąża pozostaje jednym przeciwwskazaniem do wykonania badania.